KONTAKT
Kortunal - obozy wakacyjne
Kortunal Turystyka i Przygoda
ul. Warowna 2 57-215 Srebrna Góra

Ze względu na nasz tryb pracy prosimy o kontakt poprzez e-mail!

Organizacyjny:
biuro@kortunal.com
W bardzo pilnych sprawach
tel. 604 755 659
pn. - sob.
w godz. 12:00-18:00


Rezerwacje:
rezerwacja@silberberg.pl
prim@kortunal.com
tel. 694 724 966
pn. - sob.
w godz. 16:00-21:00


Dojazdy:
halfgar@kortunal.com
tel. 604 522 055
pn. - sob.
w godz. 10:00-18:00


Fabularny dla uczestników:
info@silberberg.pl

Baza WAROWNIA
WAROWNIA

NOWA
BAZA NOCLEGOWA
ZAPRASZA!
Nasze strony
Niezbędnik
NIEZBĘDNIK
czyli co zabrać na obóz

Co ze sobą zabrać na obozy i larpy weekendowe

Srebrna Góra jest położona na wysokości około 600 m n.p.m., nie są to więc wysokie góry. Tym niemniej wybierający się do nas na imprezę powinni pamiętać, że jednak są to góry :) Zwykle bywa u nas nieco chłodniej, niż na niżej położonych terenach. Sama miejscowość co prawda jest całkiem miłym górskim miasteczkiem z brukowanymi uliczkami, ale większość naszych zajęć odbywa się w terenie, w lesie, na bezdrożach. Spodziewajcie się zatem warunków terenowych :)
ABSOLUTNIE KONIECZNE:
 • własny śpiwór - nocleg w Warowni wymaga posiadania własnego śpiwora. Do dyspozycji gości są również wojskowe wełniane koce, nie ma jednak PODUSZEK, więc miłośnicy wygody muszą rozważyć zabranie ze sobą "jaśka".
 • miska, kubek, sztućce - uczestnicy obozów i larpów jedzą posiłki z własnych naczyń. Polecamy naczynia i kubeczki pasujące wyglądem do obozów fabularnych - cynowe czy kamionkowe miski i kufelki, jeśli obawiacie się, czy się nie stłuką – zabierzcie drewnianą toczoną miseczkę czy drewniany kufelek.
STRÓJ:
  Każdy uczestnik na zyczenie otrzymuje podstawowy strój fabularny. Jednak trzeba pamiętać, że strój fabularny, czy to z przydziału, czy własny, najczęściej obejmuje warstwę wierzchnią. Co najlepiej dobrać pod spód, aby nie robiło problemów?
  Przede wszystkim dobierzcie rzeczy wygodne i w stonowanych kolorach, bez nadruków, odblasków, chemicznych kolorów.
 • BUTY W TEREN, muszą być wygodne, przynajmniej dwie pary, z czego jedna koniecznie typu górskiego na mocnej podeszwie, najlepiej ponad kostkę. Aby wyglądały bardziej fantasy, można pomyśleć o dodaniu cholewki skórzanej.
  Stanowczo odradzamy buty sportowe, szczególnie z odblaskami!
 • LEKKIE BUTY - w razie upału lub do chodzenia po Warowni. Polecamy lekkie sandały.
 • SPODNIE - najlepsze będą ciemne dżinsy lub bojówki, mogą być także spodnie dresowe czy dla dziewcząt legginsy. Warto jednak unikać rozmaitych współczesnych ozdób, naszywek, logo, odblaskowych pasków itp. – w połączeniu ze stylizowanym na średniowieczny strojem wierzchnim nie wyglądają dobrze.
 • COŚ NA DESZCZ - tutaj bardzo mocno odradzamy wszelkie plastikowe i foliowe pelerynki – nie ma możliwości używania takowej w czasie fabuły. Dobrym i dość tanim rozwiązaniem, które polecamy serdecznie, są harcerskie pałatki, czarne lub zielone, które można kupić w Internecie za ok. 20 zł. Zasznurowanie pałatki w formę płaszcza z kapturem daje wygodne i stylowe wykończenie stroju do gry. Wełniany płaszcz oczywiście także doskonale się sprawdzi.
 • CIEPLEJSZY CIUCH - na wypadek załamania pogody i na zimne wieczory, w tej roli idealnie sprawdzi się jednokolorowy polar lub sweter, o ile oczywiście nie mamy wełnianej tuniki.
DODATKI:
Oprócz wygodnego stroju jest kilka drobiazgów, które bardzo poprawiają komfort gry. Szczególnie polecamy:
 • PASEK – nieodłączne uzupełnienie stroju, z paskiem każda tunika wygląda bardziej stylowo, ale przede wszystkim przy pasku można zawiesić mnóstwo drobiazgów, jak kaletkę czy sakiewkę na monety, uchwyt na broń albo nożyk.
 • KALETKA – najbardziej polecamy takie historyczne, ale wiemy, że nie są tanie. Tańsze odpowiedniki można zrobić nawet z używanej damskiej torebki, której doprawimy szlufki do zamontowania przy pasku. Kaletka powinna zmieścić kilka podstawowych drobiazgów – fabularny bandaż czy eliksir, chusteczki, zapałki czy inne podręczne przedmioty.
 • TORBA PÓŁCIENNA – prosta torba zakładana na ramię to większa wersja kaletki, mniej wygodna ale przydatna np. na terenie Warowni. Można tam wrzucić ręcznik i mydło, idac pod prysznic, butelkę z napojem czy cieplejszy ciuszek potrzebny na wartę. W ten sposób unikamy świecenia wszem i wobec współczesnymi przedmiotami, a to co potrzebne, mamy pod ręką.
 • PRZYDATNE DOBIAZGI – co zawsze się przyda na warcie czy w obozie:
  • sznurek – awaryjnie do przymocowania czegoś
  • nożyk - do zastrugania patyka czy przycięcia sznurka
  • zapałki/zapalniczka – podstawową zdobytą umiejętnością będzie rozpalanie ognia, a nie ma co liczyć na innych jeśli chodzi o pożyczanie sprzętu
  • świeczka – kiedy trzeba oświetlić sobie drogę albo ułatwić rozpalenie ognia
  • zestaw do reperacji - nitka, igła, sznurek, zapasowy guzik, drucik czy żyłka - żeby drobne sprawy nie stawały się problemem.
  • chusta – wielofunkcyjny przedmiot, od związania niesfornych włosów, przez mocowanie rzeczy do użycia w przypadku nieszczęśliwych przypadków np. skręcenia kostki.
 • ŚWIATŁO- na larpach Silberberg posługujemy się wyłącznie oświetleniem fabularnym, czyli stylizowanym na klimat fantasy (świece, latarenki, lampiony). Otwarty ogień nie jest dopuszczalny w domkach mieszkalnych, ale świeczki mogą się przydać w terenie. Nadadzą się też różne stylizowane latarnie elektryczne.


LEPIEJ ZOSTAW W DOMU::
 • drogie miejskie ciuchy i buty- w terenie zawsze może się zdarzyć, że ubranie się wybrudzi czy nawet podrze. W górach ubranie ma być przede wszystkim wygodne i wytrzymałe na warunki. Pamiętajcie, że elegancja polega na tym, żeby być ubranym stosownie do sytuacji.
 • elektroniczne gadżety- w razie potrzeby w Warowni i innych ośrodkach jest dostępne wi-fi, ale na pewno każdemu dobrze zrobi odpoczynek od szklanych ekranów. Zwłaszcza, że warunki w terenie nigdy nie są sterylne i nie odpowiadamy za sprzęt zniszczony przez deszcz czy kurz.


JAK DOJECHAĆ DO SREBRNEJ GÓRY?

Do Srebrnej Góry można dojechać z dwóch stron. Główny dojazd prowadzi od drogi krajowej nr 8 (z Wrocławia do Pragi) zjazdem w Ząbkowicach na drogę nr 385 (przy zjeździe są też drogowskazy, prowadzące na Twierdzę Srebrnogórską). Po dojechaniu do Srebrnej Góry należy kierować się pod forty, przejeżdżając przez całą miejscowość, aż do Przełęczy Srebrnej.

Do Srebrnej można też dojechać od strony Nowej Rudy (kierunek z Wałbrzycha) drogą nr 385. Po drodze w Nowej Wsi znajduje się dość niski wiadukt (około 3,5m), jednak większość dużych autobusów przejeżdża pod nim bez problemu. Jadąc z tamtego kierunku dojeżdżamy prosto na Przełęcz Srebrną.


Wyświetl większą mapę
Na skróty
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Partnerzy:
Polecamy sklep z wyposażeniem larpowym: